Pokračujte bez souhlasu → ×
Vítejte na webu Čemat!
× Vezměte na vědomí, že udělením souhlasu s aktivací cookies můžete (v závislosti na typu a funkčnosti jednotlivých cookies) nám a/nebo našim panterům umožnit následující procesy zpracování údajů: Párování a kombinování zdrojů offline dat, Propojení různých zařízení, Přijetí a použití automaticky zasílaných specifických vlastností zařízení pro identifikaci, Technické doručení (zobrazení) reklamy nebo obsahu, a Zajištění bezpečnosti, předcházení podvodům a odstraňování chyb. Povolujete
Úvod / Novinky / Jak vybrat přídavné zařízení na VZV?

Jak vybrat přídavné zařízení na VZV?

Vysokozdvižné vozíky se používají ke zvedání a přepravě těžkých nákladů. Můžete je vybavit různými přídavnými zařízeními, která zvýší jejich funkčnost. Například manipulátoři s materiálem a stěhováci mohou používat přídavná zařízení pro přepravu všeho možného, od rolí koberců až po propanbutanové nádrže.

Které přídavné zařízení potřebuji?

Prvním krokem k rozhodnutí, jaký druh přídavného zařízení budete potřebovat, je vědět, jaký druh práce budete vykonávat. Budete chtít vzít v úvahu požadavky na funkci a nosnost přídavného zařízení vzhledem k hmotnosti a rozměrům převáženého břemene, jakož i charakter pracoviště a to, co budete přemísťovat. Důležitým faktorem je také bezpečnost.


Typ provozu

To, co budete převážet, a prostor, s nímž pracujete, určí, jaké přídavné zařízení pro vysokozdvižný vozík může být výhodné. Přídavná zařízení, jako jsou nosné trny, čelisti na role, nosiče lahví a další, jsou určena k přemísťování specifických druhů materiálů. Pokud pracujete v těsných prostorách, můžete zvážit boční posuv; pokud potřebujete větší výšku zdvihu, můžete zvolit vertikální prodloužení věže VZV tzv. „Mast height extension“. Pro manipulaci s více paletami najednou lze použít vícepaletový manipulátor. Pro nakládku či vykládku z kamionu pak lze použít teleskopické vidlice nebo prodloužení vidlic.
Hmotnost nákladu

Měli byste se zamyslet nad tím, jak velkou hmotnost břemene váš vysokozdvižný vozík zvládne a co budete přemísťovat. Vysokozdvižné vozíky se mohou při přetížení převrátit, proto je důležité znát skutečnou hmotnost a těžiště břemene vzhledem k nosnosti VZV a přídavného zařízení, tedy nepřekročit nosnost VZV a přídavného zařízení a udržovat náklad vyvážený a vycentrovaný, aby se předešlo nehodám. Každé přídavné zařízené snižuje původní nominální nosnost vozíku. 

Výška nákladu


Jak vysoko potřebujete zvednout náklad? To je jedna z důležitých otázek, při výběru vozíku a jeho nosnosti v požadované výšce nákladu. Převrácení stroje je příčinou 42 % všech nehod VZV.

Díky přídavným zařízením mohou být vysokozdvižné vozíky univerzálnější. Při používání nového přídavného zařízení se ujistěte, jaká bezpečnostní opatření je třeba dodržovat. Pokud potřebujete poradit s výběrem přídavného zařízení, obraťte se na našeho produktového manažera Michala Maslovského.

Věděli jste, že přídavná zařízení nejen prodáváme, ale také půjčujeme? Více o naší půjčovné PZ se dočtete zde https://www.pujcovnapz.cz/ případně u produktového manažera Tomáše Gabrhela.